Boka din plats för en inspirerande miniskrivkurs!
Plats: Älvsjömässan i Sverigeförfattarnas monter C09:35.
Workshopen är avslappnad och kreativ och passar både dig som är nybörjare och dig som har skrivit ett tag. Här får du möjligheten att ha roligt med ord. Boka din plats på miniskrivkursen genom att skicka ett mejl till friedrichse@hotmail.se eller genom att använda formuläret nedan. Vi återkommer med bekräftelse. Pias tider:
Torsdag 23/10 kl. 11.00
Fredag den 24/10 kl. 15.00
Lördag den 25/10 kl. 12.00
Boka din plats i formuläret nedan eller mejla till: friedrichse@hotmail.se
Lördagen den 25 är jag dessutom moderator för ett prat med min författarkollega Birgitta Backlund Andersson på mässans stora scen 10.50-11.20.
Kommande och genomförda event
Detta har hänt och är på gång 2025!
- Den 19-22 januari hade jag skrivretreat tillsammans med kollegan Carina Aynsley.
- Den 20 januari, höll jag möte med Sverigeförfattarna för att planera årets event.
- Den 23 januari, gick min bok Min man försvann - Med is i magen genom helvetet, att bevaka i näthandeln.
- Den 8-9 februari var jag i Götebort för research.
- Den 21 februari höll jag i Rundabordetsamtal på Tranan i Stockholm.
- Den 5-9 mars befann jag mig på skrivretreat med kollega.
- Jag fanns på 60+ mässan i Uppsala 19-20 mars.
- Den 23 mars skickade jag in det färdigredigerade manuset till förlaget.
- Den 24-27 mars hade vi i Sverigeförfattarna skrivretreat på Järvsöbaden i Hälsingland.
- Den 4 april hade vi AW på restaurang Perini på Stockholms Central kl 16.30-17.30.
- Den 24 april landade mina böcker till event från tryckeriet - vilken lycka!
- Den 25 april hade vi AW på restaurang Perini på Stockholms Central kl 16.30 - 17.30.
- Den 5 maj hade jag release för min bok Min man försvann med is i magen genom hevetet.
- Den 8 maj höll jag föredrag på temat Min man försvann (om min bok Min man försvann), på Blomsterfondens alzheimercafé.
- Den 17 maj åkte jag till Järvsö för planering av turneer och föredrag.
- Under maj månad hade äran i att sitta i juryn för en romantävling för Förlag Pia Lerigon.
- Den 30 maj hade jag AW med Sverigeförfattarna på restaurang Perini på Stockholms Central.
- Den 14 juni hade jag bokevent tillsammans med kollegor på Rådmansö.
- Den 1/7 åkte jag till Gävle för sista planeringen av min turné med Carina Aynsley. Se eventbilden ovan.
- Den 2/7 signerade jag och Carina Aynsley på Helins Bokhandel i Bollnäs 11.30-14.30.
- Den 3/7 signerade jag och Carina Aynsley på Ugglans bokhandel i Söderhamn 11.00-13.00.
- Den 3/7 signerade jag och Carina Aynsley på Ugglans bokhandel i Hudiksvall 14.30-17.00.
- Den 4/7 signerade jag och Carina Aynsley på ICA Järvsö 12.00-15.00. På kvällen var vi på champangeprovning i Champangebaren i Järvsö.
- Den 5/7 signerade Carina Aynsley och jag på Ericsons bokhandel i Ljusdal 10.30-13.00.
- Den 5/7 signerade vi på ICA Färila 14.30-16.00.
- Den 6/7 signerade vi på ICA Maxi Gävle 13.00-15.00.
- Den 12 juli fanns jag på Grisslehamnsdagen.
- Den 16 juli fanns jag på Rådmansö bokmässa.
- Den 22-25 augusti befinann jag mig på kombinerad skrivretreat och eventplanering med kollega.
- Den 1 september hade jag stormöte med Sverigeförfattarna.
- Den 18 september kl. 17.00 höll jag föredrag om min bok Min man försvann, med is i magen genom helvetet, på Danderyds bibliotek.
- Den 26 september fanns jag på författar-AW på restaurang Perini 16.30 - 17.30 på Stockholms C.
- Den 2 oktober höll jag föredrag om att vara anhörig till person med demens, på biblioteket i Lindesberg kl. 18.00.
- Den 9 oktober, pratar jag om mina böcker och alldeles speciellt om "Min man försvann" på ett privat event med en kvinnoklubb i Stockholm.
- Tisdagen den 21 oktober finns jag i Swebbtv:s studio för att diskutera på ämnet Det fria ordet, och vart det är på väg.
På gång!
- Jag finns på Seniorfestivalen i Älvsjö Stockholm den 23-25 oktober i monterC09:35. Läs mer och anmäl dig till min workshop Skriv med Pia högre upp i flödet.
- Den 30 oktober finns jag på författar-AW på restaurang Perini 16.30 - 17.30 på Stockholms C.
- Den 17 november pratar jag om hur det är att vara anhörig till person med frontallobsdemens på Attunda Rotaryklubb.
- Jag befinner mig på skrivretreat i Furusund mellan den 15-18 januari-26.
Skrivretreat – en resa för din kreativitet!
OBS! Fyra platser kvar!
Välkommen att skriva och skapa tillsammans med mig och kollegor! En retreat både för dig som redan har ett skrivprojekt igång och dig som längtar efter att äntligen komma i gång med skrivandet. Tillsammans skapar vi en oas för ord, idéer och nystarter.
Under några dagar får du möjlighet att kliva bort från vardagens stress och distraktioner och istället helhjärtat fokusera på ditt skrivande. Oavsett om du har ett romanmanus mitt i processen, en samling dikter påbörjad, eller en biografi i tankarna – här finns plats för dig.
Innehåll och upplägg
· Varje dag ges flera timmar av ostörd skrivro. Du bestämmer själv om du vill sitta för dig själv eller tillsammans med andra.
· Praktiska pass om skrivandets hantverk, bland annat att sätta mål för manuset och skrivandet, att skapa en pitch, att sälja framgångsrikt på bokbord, att använda AI i skrivandet samt dramaturgi.
· Möjlighet till personlig respons på din text.
· Gemenskap och utbyten med andra skrivande personer i en tillåtande och inspirerande atmosfär.
Praktisk information
Datum: 15-17 januari med ytterligare en dag som tillval.
Plats: Hotell Furusund i Roslagen.
Kostnad: För tre luncher och 2 st 3 rätters middagar, 2 övernattningar med frukost, lokalhyra samt bastu och utomhusjacuzzi en av kvällarna, blir det 6090 kr per person. Boendet blir i varsitt dubbelrum som har skrivbord. Var och en bokar själv sitt boende och betalar direkt till hotellet.
Pris förutom kost och logi:
Icke medlemmar debiteras 600 kr + moms. Medlemmar i Sverigeförfattarna deltar kostnadsfritt.
Antal platser: Begränsat till mellan 7-10
Anmälan och frågor: Innan du bokar och ringer hotellet, behöver du kontakta mig för en kod och besked om plats finnes, maila till friedrichse@hotmail.se eller via kontaktformuläret på www.sverigeförfattarna.se
Övrigt: Det går bussar från Norrtälje, Uppsala och Stockholm.
Varmt välkommen till skrivretreaten – en plats där ord får växa och idéer får blomma!
Vänligen anmäl intresse eller ställ frågor via formuläret nedan eller mejla friedrichse@hotmail.se
Genomförda event
Event 2024!
- Var på skrivretreat i Gävle den 23-25 januari med kollegor - jättetrevligt!
- Den 15 - 19 april var jag på en femdagars intensiv skrivretreat för att skriva och redigera mitt manus Med is i magen genom helvetet.
- Den 3 maj var jag i Gävle med kollega för att prata skrivande.
- Den 30 maj hade jag möte med Ordberoende Förlag om mitt manus Med is i magen genom helvetet.
- Den 12 juni åkte jag och en samling Sverigeförfattare på skrivretreat till Åbo.
- Den 19 juni hade vi i Sverigeförfattarna möte om vår monter på Seniorfestivalen.
- Den 4 juli-24 blev Birgitta Andersson Backlund och jag intervjudade av Emma Widebäck med Zanna Nordqvist som fotograf. Båda från tidningen Etc. Vi har pratat om sex efter sextio. Med min senaste bok Konsten att bli lycklig känns ämnet aktuellt.
- Grisslehamnsdagen den 13 juli, var jag och kollegor på plats ännu ett år!
- Den 21-24 juli var jag på retreat med kollega, kläckde idéer för gemesamma projekt och arbetar åter på manuset Hedvig och Eleonora.
- Jag roddade och fanns i Sverigeförfattarnas monter på Seniorfestivalen i Stockholm den 1-3 oktober.
- Jag fanns på 60+-mässan i Gävle den 22-23 oktober.
- Jag höll en skrivkurs den 7 november. Första delen redovisas här nedan.
- I november-24 blev jag intervjuad av en amerikansk bokklubb som läst Astrids resa.
- Manuset om frontallobsdemens ligger hos förlaget.
- Befinner mig i skrivarbubblan med manuset Hedvig och Eleonora.
- Den 24 nov-24 åkte jag till Gävle och slöt upp med guiden Carina Aynsley och ett sällskap som skulle till Foresta på Lidingö för att fördjupa sig i Willhelmina Skogh. Därifrån fortsatte vi till Grand Hotell i Stockholm där Willhelmina var direktris i början av 1900-talet.
- Har påbörjat redigering med redaktören Tina Jobs, för manuset som handlar om hur det är att leva med någon som har frontallobsdemens. Boken kommer senast i augusti - 25.
- Den 19-22 januari hade jag skrivretreat tillsammans med kollegan Carina Aynsley.
- Den 20 januari, höll jag möte med Sverigeförfattarna för att planera årets event.
Tidigare event!